۵ تفاوت اصلی و مهم دماسنج نوری پزشکی در مقایسه با دماسنج بیولوژیکی!

دماسنج نوری پزشکی یکی از رایج ترین مقادیر فیزیکی است که در عمل پزشکی اندازه گیری می شود.

اندازه گیری دما اطلاعاتی در مورد انرژی داخلی یک جسم ارائه می دهد و تعیین و کنترل آن از اهمیت تشخیصی قابل توجهی برخوردار است.

از نقطه نظر بیوفیزیکی، اندازه گیری دما تغییرات در مقادیر فیزیکی را که در یک سیستم ترمودینامیکی رخ می دهد، تعیین می کند.

این شامل تعیین تفاوت بین دمای محیط اندازه گیری شده و دمایی است که در مقیاس دماسنج نوری پزشکی در نظر گرفته می شود، که به نوبه خود، مقادیر عددی مناسب را به یک محدوده دمایی معین اختصاص می دهد رایج‌ترین مقیاس‌های دما عبارتند از: سلسیوس، فارنهایت، کلوین و رانکین  است.

دمای پوست انسان نتیجه تعادل پویا بین گرمای آزاد شده در دگرگونی های متابولیکی و تحویل به لایه پوست (توسط رسانش و همرفت)، گرمای آزاد شده به محیط (توسط تابش، همرفت و تبخیر) و گرمای استخراج شده است.

از محیط زیست برای تعیین دمای سطح بدن انسان، اغلب از دماسنج نوری پزشکی استفاده می کنیم نحوه انتقال گرما بین دماسنج و بدنه، معیار اساسی برای تقسیم بندی ابزارهای دماسنجی است.

دماسنج نوری پزشکی

ما بین دستگاه های تماسی و غیر تماسی تمایز قائل می شویم. دماسنج های غیر تماسی تابش مادون قرمز ساطع شده از یک جسم را اندازه گیری می کنند و انرژی شناسایی شده را به یک مقدار دما تبدیل می کنند. آنها به درستی دماسنج تشعشعی یا پیرومتر نامیده می شوند.

دماسنج های تماسی (لمسی) با توجه به ویژگی های بدنه ترمومتریک استفاده شده در دستگاه، می توانند به مایع (با جیوه خارج شده، در لهستان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا، از تولید و فروش در سال 2009) یا الکل، دو فلزی، گاز تقسیم شوند.

دماسنج نوری پزشکی

الکتریکی و مغناطیسی. عملکرد آنها، از جمله، بر اساس تغییرات در انبساط حجمی یا خطی، مقاومت، نیروی ترموالکتریک یا اختلاف پتانسیل در تماس مواد مختلف است.

تبادل حرارتی که در این مورد بین جسم اندازه گیری شده و سنسور دما صورت می گیرد، اساساً بر اساس هدایت است.

دماسنج های تماسی به شما امکان می دهند دمای بدن را در حفره دهان، زیر بغل یا رکتوم اندازه گیری کنید.

یکی دیگر از معیارهای تقسیم، که به تکنیک مورد استفاده برای تبدیل مقادیر اندازه گیری شده به مقادیر دما بستگی دارد، تقسیم به دماسنج های الکترونیکی و غیر الکترونیکی است.
اصل کار دماسنج های غیر الکترونیکی مبتنی بر استفاده از پدیده انبساط حجم مایع تحت تأثیر گرمای عرضه شده است.

از سوی دیگر، عملاً تمام دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده برای اندازه‌گیری دما به استفاده از سیستم‌های الکترونیکی برای پردازش سیگنال ولتاژ یا جریان اندازه‌گیری شده نیاز دارند که خطی‌سازی آن، حذف تداخل‌ها و تبدیل کمیت اندازه‌گیری شده به مقادیر دما و تقویت را ممکن می‌سازد.

دماسنج های الکترونیکی حرفه ای به شما این امکان را می دهند که یک اندازه گیری واحد انجام دهید یا دما را برای یک دوره مشخص نظارت کنید. علاوه بر این، استفاده از روکش های پروب دماسنج یکبار مصرف خطر انتقال عوامل بیماری زا را کاهش می دهد.

دماسنج های جیوه ای سنتی بسیار قابل اعتماد هستند، اما به دلیل مضر بودن بخار جیوه همانطور که گفته شد، در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا از استفاده خارج می شوند. خواندن از دماسنج های مایع به سرعت دماسنج های الکترونیکی نیست و تا 5 دقیقه طول می کشد.

حساسیت دماسنج نوری پزشکی نسبت جابجایی جیوه در واحد دما است می توانیم با کاهش قطر مویرگ و افزایش حجم مخزن مایع آن را افزایش دهیم که اینرسی حرارتی دماسنج را افزایش می دهد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.